481869. VAS, LJUSSTAKE och SKÅLAR, 6 delar, bl.a. "Festivo" Timo Sarpaneva och "Ultima Thure" Tapio Wirkkala, Iittala, Finland, 1900-tal.
4 st skålar, "Ultima Thule", diameter 14,5 cm.
1 st ljusstake, "Festivo", signerad "TS", höjd 13 cm.
1 st vas, "Arnica", Tapio Wirkkala, höjd 14,3 cm.
Bruksslitage.