Minton, Chinaware tillverkad i England. Som bilden: bordsinställningar, mocka och kaffe för 6 personer komplett, inklusive äggkoppar och terriner samt såsbåtar. Handmålad dekor, dejting mitten av 1900-talet.
1 mockakopp med nagg. Normala tecken på ålder och användning.