FÄLLA MED FLINTLÅS, 1700-tal, England.

479380. FÄLLA MED FLINTLÅS, 1700-tal, England.

Även kallad "Cemetary gun" eller "Trap gun" och användes för att skydda mot gravplundrare eller övriga tjuvar i byggnader.
Fungerande mekanik med dragstång och ringar för fästande av snubbeltråd.
Flintlåset signerat BOWSTEAD, längd 52 cm.

Läs mera om vapentypen: http://woodsrunnersdiary.blogspot.se/2015/06/grave-guns-cemetery-guns-trap-guns.html.

Trä med maskhål, i övrigt patinerat bruksskick.

Gör en kostnadsfri värdering!

Antal besök: 3 709