479279. BYRÅ, sengustaviansk, Stockholmsarbete, 1700-tal.
Mahognyfanerad.
Lister och beslag i förgylld mässing.
Marmorskiva.
Längd 98 cm.
Bredd 50.
Höjd 79.
Ålders samt bruksslitage. Mindre fanerskador.
senare skiva, dock antik. Skiva med lagning på bakkant.
Ett bakben limmat.