ÖLGÅS, allmoge, Norge, daterad 1830.

479004. ÖLGÅS, allmoge, Norge, daterad 1830.

Snidat trä, polykromt bemålad, kant med text och årtal 1830. Hänklar i form av stiliserade hästhuvuden. Höjd 23, längd 40, bredd 26 cm.

Bruks och ålders relaterat slitage. En hänkel avslagen.

Gör en kostnadsfri värdering!

Antal besök: 3 375