478277. BERNDT FRIBERG. Vas och skål, 2 st, stengods, bl.a. Gustavsbergs studio, signerad och daterad 1976.
Skål, Berndt Friberg, gråblå harpälsglasyr, signerad, höjd ca 4 cm, diameter 7,5 cm.
Vas, Berndt Friberg, gulgrön glasyr, ej signerad, höjd 8 cm.
Smärre bruksslitage, något ytligt "blyertsstreck" finns.