WILHELM KÅGE. Fat samt skål. "Argenta", stengods. Gustavsberg.

477868. WILHELM KÅGE. Fat samt skål. "Argenta", stengods. Gustavsberg.

Skål i grön glasyr med dekor av fjäril, höjd 4 cm, stämplat Gustavsberg, Argenta.
Fat i grön glasyr med dekor i silver, dia 16,5 cm. Stämplat Gustavsberg, Argenta och Färg AB International, 1913-1963.

Bruksslitage.

Wilhelm Kåge (1889–1960)

Gör en kostnadsfri värdering!

Bruksslitage.

Wilhelm Kåge (1889–1960)

Antal besök: 1 926