ALFRED SCHWARZ 1867 BERLIN - 1951 IN SAULGAU. Porträtt av en skådespelare i Berlin som Pierot omkring 1930.
477801. ALFRED SCHWARZ 1867 BERLIN - 1951 IN SAULGAU. Porträtt av en skådespelare i Berlin som Pierot omkring 1930.
olja på duk, skildring av en skådespelare som dansar som pierot med gitarr, respekterad Berlinporträtt från 1920-talet, signerad nere till höger, 70 x 84 cm, inramad.