SAM UHRDIN. Olja på duk, möjligen porträtt av Maja Johansson, signerad samt daterad 1927.
477786. SAM UHRDIN. Olja på duk, möjligen porträtt av Maja Johansson, signerad samt daterad 1927.
Maja Johansson fru till Grosshandlare Jacob Johansson. Grosshandlare. VD AB Almqvist & Johanssons skofabrik, märke "Regent", startat 1900.
83,5 x 68 cm.
83,5 x 68 cm.