Trepassfot med skuren dekor. 2 utfällbara lådor i sargen. Stativ med spegel, hållare för ljuspipor i mässing. Höjd 86,5 cm (exkl. spegelstativ). Diameter 45 cm.
Bruksslitage, repor, märken. Nyckel saknas, en låda låst, spegelglas med fläckar och patina.