47697. PARTI TAK- OCH BORDSLAMPOR, 5 st, 1900-tal.
3 taklampor, bland annat jugend med dekor av körsbär.
2 bordslampor, varav en fotogenlampa.
Bordslampa högsta höjd inkl lampsockel, 35 cm.
Bruksslitage, enstaka prisma saknas, fotogenlampa omgjord för el samt med skadad skärmhållare.