476392. VAKUMPUMP, gjutjärn och mässing , undervisningsmaterial, Svanström & Co, Stockholm, 1900-talets första hälft.
Pumpen märkt "C.L. Holms Mek. Verkstad", StockholmLängd 41, bredd 21, höjd 43 cm.
Bruks- och åldersrelaterat slitage. Glaskupa saknas.