EDUARD KÖLWEL. ”Anadyomen”, pastellteckning, tecken. och dat.
475683. EDUARD KÖLWEL. ”Anadyomen”, pastellteckning, tecken. och dat.
Skildring av den grekiska gudinnan Afrodite som Anadyomene (grekiska ”The Descending”) av författaren och målaren Eduard Kölwel (även Kölwel, 1882-1966), inskriven med grekiska bokstäver ”Anadyomene”, signerad ”Kölwel” nere till höger och daterad ”1920", mått: 43,5 x 32,5 cm.