474568. SMINKBORD, mahognyfaner, 1900-talets första hälft.
Sminkbord/sovrumsmöbel, svängdform, fanerad i mahogny.
Två lådor med beslag i mässing samt två svängda dörrar.
Längd 150 cm.
Djup 51 cm.
Höjd 65,5 cm.
Skåp går ej att öppna, nyckel saknas.
Slitage, repor, märken. Fanérskador.