473553. TESERVIS, 14 delar, porslin, Japan.
Drakdekor. Koppar med motiv av geisha i botten.
2 kannor, 1 lockskål, 5 koppar m. fat, 6 assietter. Största kannans höjd ca 18,5. Assietternas diameter ca 19,5 cm.
Bruksslitage. Enstaka nagg / dekorbortfall.