472681. FÅTÖLJ, teakfaner och galon, möjligen Lennart Bender, ÅRY Stålmöbler. 1900-talets andra hälft.
Stomme av formpressad plywood, utvändigt fanerad med teak. Stoppad sits och rygg, klädsel av röd galon. Lös plymå. Chromad fot etikettmärkt Åry Stålmöbler. Längd 85, bredd 75, rygghöjd 86 cm.
Bruks och åldersrelaterat slitage. Mindre fanerskador efter ryggens övre del. Märken. Repor.