471640. CARL WAHLBOM. Tillskriven. Motiv föreställande Malin Sture och Erik Stenbock, olja på duk, signerad och daterad 1843.
Proveniens: Tidigare grosshandlare Schön jr:s samlingar
Utställd på kungliga akademien för de fria konsterna 1843
Dukens mått ca 66 x 98 cm
Proveniens: Kulebo herrgård, Kalmar län.
Lös i ram. Krackeleringar. Ytsmuts. Smärre färgbortfall.