471563. MATSERVIS, ca 75 delar, flintgods, "Vinranka", Arthur Percy, Gefle.
12 flata tallrikar, diameter 24 cm.
12 djupa tallrikar, 24,5 cm.
12 assietter, 21,5 cm.
20 assietter, 18,5 cm.
9 kaffekoppar med 12 fat.
Tillbringare/kanna.
Såsskål.
2 skålar, längd 23,5 - 26 cm.
2 fat med grepp.
2 fat, längd 23,5 cm.
2 fat, längd 28,5 - 33 cm.
Slitage, nagg, sprickor, krackeleringar, missfärgningar.