SALONGSGRUPP, 8 delar, gustaviansk stil, 1800-talets slut.

471413. SALONGSGRUPP, 8 delar, gustaviansk stil, 1800-talets slut.

Salongsgrupp i skuret, bemålat och bronserat trä besående av soffa, 4 karmstolar, 2 taburetter samt ett salongsbord.
Soffa: höjd 97 cm samt bredd 160 cm.
Karmstolar: höjd 97 cm samt bredd 63 cm.
Salongsbord: höjd 73 cm samt diameter 87 cm.

Proveniens: Kulebo herrgård, Kalmar län.

Bruks samt åldersslitage.Underliggande grå färg.

Gör en kostnadsfri värdering!

Antal besök: 1 119