471260. VAL HJORT CATCHER.
471260. VAL HJORT CATCHER.
Val stag catcher. fartygets horn och mässing. Intrikat graverat blad med vapensköld, grotesker och lövverk. Skinnskida med mässing, mässing vid spetsen stämplad med kronad S. Sachsen, 1700-tal århundrade Blad L ca.. 49 cm, totalt ca. 62cm.