WIWEN NILSSON. Skål, silver, "Bysantinska modellen", Lund, 1943. Vikt 840 g.

470708. WIWEN NILSSON. Skål, silver, "Bysantinska modellen", Lund, 1943. Vikt 840 g.

Dekor med vågband vid mynning och bas, stämplad floral dekor upptill samt räfflad fotring. Invändigt förgylld. Diameter ca 22 cm, höjd ca 11 cm.

Ytslitage, flertalet repor. Mindre nagg på fotring samt mynning. Spår av förgyllning vid mynning och bas, majoriteten har blivit bortpolerad.

Wiwen Nilsson (1897–1974)

Gör en kostnadsfri värdering!

Wiwen Nilsson (1897–1974)

Antal besök: 1 260