KRUS, 2 st. Laserat stengods, Gustavsberg, 1900-tal.

470463. KRUS, 2 st. Laserat stengods, Gustavsberg, 1900-tal.

Krus med blå dekor på vit botten
Krus med längd vid hänklar 35, höjd 21 cm
Krus med längd vid hänklar 22, höjd 21 cm.

Större kruset med krackelering samt tunna sprickor på insidan.

Gör en kostnadsfri värdering!

Nyköpings Auktionsverk
Antal besök: 401