4679738. KANONER, 1 par, järn, Ehrendals Styckebruk, daterade 1803.
Märkta EB, kaliber 6,5 cm, eldrörets längd ca 135 cm, i senare lavetter.
PROVENIENS: Lennartsnäs slott, Näs socken, Uppsala län.
Slitage, korrosion. Senare lavetter med skador och korrosion på hjul.