KANONER, 1 par, järn, Ehrendals Styckebruk, daterade 1803.

4679738. KANONER, 1 par, järn, Ehrendals Styckebruk, daterade 1803.

Märkta EB, kaliber 6,5 cm, eldrörets längd ca 135 cm, i senare lavetter.

PROVENIENS: Lennartsnäs slott, Näs socken, Uppsala län.

Slitage, korrosion. Senare lavetter med skador och korrosion på hjul.

Tema

Vapen & Militaria

Gör en kostnadsfri värdering!

Tema

Vapen & Militaria

Antal besök: 1 340