MYNT, 140 st, brons, koppar, järn, silver, 18-1900-tal, silvermyntens vikt ca 465 gram.

466508. MYNT, 140 st, brons, koppar, järn, silver, 18-1900-tal, silvermyntens vikt ca 465 gram.

1 st 1 daler SM, 1718.
1 st 1/3 skilling banco, 1855.
1 st 1/6 skilling banco, 1852.

1-öre:
1 st 1-öre 1874.
7 st 1-öre 1952-1973.
7 st 1-öre 1907-1950.

2-öre:
1 st 2-öre 1864.
1 st 2-öre 1883.
18 st 2-öre 1907-1950.
12 st 2-öre 1952-1971.

5-öre:
1 st 5-öre 1874.
12 st 5-öre 1909-1950.
29 st 5-öre 1952-1971.

10-öre:
5 st 10-öre 1952-1962 (A).
6 st 10-öre 1942-1950 (C).

25-öre:
2 st 25-öre 1956, 1957 (A).
1 st 25-öre 1938 (A).
1 st 25-öre 1940 (B).

1-kr:
1 st 1-krona 1948.
3 st 1-kronor 1956-1968.

2-kr:
1 st 2-krona 1910.
9 st 2-kronor 1942-1950.
5 st 2-kronor 1952-1966.
1 st 2-kronor 1969.

5-kr:
6 st 5-kronor 1954-1971.

Jubileumsmynt:
2 st 2-kronor 1907.
1 st 2-kronor 1921.
4 st 10-kronor 1972.

Samt ett dussin utländska mynt.

Bruksslitage, cirkulerade, bevarade.

Gör en kostnadsfri värdering!

1 st 1 daler SM, 1718.

1-öre:
1 st 1-öre 1874.
7 st 1-öre 1952-1973.
7 st 1-öre 1907-1950.

2-öre:
1 st 2-öre 1864.
1 st 2-öre 1883.
18 st 2-öre 1907-1950.
12 st 2-öre 1952-1971.

5-öre:
1 st 5-öre 1874.
12 st 5-öre 1909-1950.
29 st 5-öre 1952-1971.

10-öre:
5 st 10-öre 1952-1962 (A).
6 st 10-öre 1942-1950 (C).

25-öre:
2 st 25-öre 1956, 1957 (A).
1 st 25-öre 1938 (A).
1 st 25-öre 1940 (B).

1-kr:
1 st 1-krona 1948.
3 st 1-kronor 1956-1968.

2-kr:
1 st 2-krona 1910.
9 st 2-kronor 1942-1950.
5 st 2-kronor 1952-1966.
1 st 2-kronor 1969.

5-kr:
6 st 5-kronor 1954-1971.

Jubileumsmynt:
2 st 2-kronor 1907.
1 st 2-kronor 1921.
4 st 10-kronor 1972.

Gästriklands Auktionskammare
Antal besök: 1 794