MATSERVIS, 58 delar, porslin, Rörstrand. 1900-talets första halva.

466061. MATSERVIS, 58 delar, porslin, Rörstrand. 1900-talets första halva.

Servis med vit glasyr och guldkant, märkt "521".
11 flata tallrikar, diameter 14,2 cm.
13 djupa tallrikar, diameter 14,6 cm.
12 förrättstallrikar, diameter 21,4 cm.
12 assietter, diameter 17,5 cm.
6 uppläggningsfat, längd 23,8 - 38,2 cm, bredd 12,9 - 35 cm.
2 skålfat, kvadratisk, 17,5 x 17,5 respektive 21,3 x 21,3, höjd 4,5 - 5,5 cm.
1 såsskål, längd 22 cm.
1 kanna, höjd 16 cm.

Bruksslitage.

Gör en kostnadsfri värdering!

1 såsskål, längd 22 cm.
1 kanna, höjd 16 cm.

Bruksslitage.

Antal besök: 4 586