463268. SKÅL på FOT, samt UPPLÄGGNINGSFAT, 3 st, porslin, Jlmenau och Meissen, Tyskland. 1900-tal.
Skål på fot, diameter 27, höjd 8,5 cm. Uppläggningsfat, diameter 17,5 respektive 29,5 cm, Jlmenau. Uppläggningsfat, diameter 25 cm. Meissen.
Bruksslitage. Meissenfatet andra sorteringen, mindre tillverkninsblesyr på fatets undersida.