SKÅL på FOT, samt UPPLÄGGNINGSFAT, 3 st, porslin, Jlmenau och Meissen, Tyskland. 1900-tal.

463268. SKÅL på FOT, samt UPPLÄGGNINGSFAT, 3 st, porslin, Jlmenau och Meissen, Tyskland. 1900-tal.

Skål på fot, diameter 27, höjd 8,5 cm. Uppläggningsfat, diameter 17,5 respektive 29,5 cm, Jlmenau. Uppläggningsfat, diameter 25 cm. Meissen.

Bruksslitage. Meissenfatet andra sorteringen, mindre tillverkninsblesyr på fatets undersida.

Gör en kostnadsfri värdering!

Antal besök: 552