VITRINSKÅP lackarbete Kina 1900-talets första hälft.

462829. VITRINSKÅP lackarbete Kina 1900-talets första hälft.

Svartlackat trä med inläggningar av sten och ben samt bronserade detaljer. Dekor av figurscen. Metallbeslag.
Glasad dörr och sidopartier. Två glasskivor medföljer.
Rygg med spegelglas, invändig belysning.
Längd 81,5, bredd 41,5, höjd 178,5 cm.

Åldersrelaterade skador. Senare el, ej funktionstestd.

Gör en kostnadsfri värdering!

Antal besök: 763