462782. KERAMIK, 3 delar, tomtar, 1900-tal.
Tomteskulptur med löst träredskap, höjd ca 29 cm.
Sittande tomteskulptur med lykta, höjd 13,5 cm.
Skål med rökande tomteskulptur, höjd 8 cm.
Bruksslitage, skål med ett nagg på mynning samt ett glasyrnagg på stubbe.