4619062. FLINTLOCKMUSKETT FRÅN 1800-TALET.
FLINTLÅSMUSKET, 1800-tal, fat med London-stämplar, möbler i mässing, fullstock i trä, stansplåt stämplat ”1586”, total längd 147 cm.
Pipa- och låsplatta med gropar, snäpper och slår mot träarbeten, actiontätt, hanar och håller i båda lägena.