STIG LINDBERG. MATSERVIS, 44 delar, stengods, "Coq", Gustavsberg, 1900-talets andra hälft.

460964. STIG LINDBERG. MATSERVIS, 44 delar, stengods, "Coq", Gustavsberg, 1900-talets andra hälft.

Eldfasta.
10 st flata tallrikar, diameter 24 cm.
10 st djupa tallrikar, diameter 19,5 cm.
10 st förrättstallrikar, diameter 19,5 cm.
11 st creme brulée formar, diameter 8,3 cm, höjd 4,6 cm.
3 st karotter, diameter 14,7 - 22 cm, höjd 5,3 - 7,3 cm.

Bruksslitage, glasyrdefekter från tillverkningen på undersidor.

Stig Lindberg (1916–1982)

Gör en kostnadsfri värdering!

Eldfasta.

Stig Lindberg (1916–1982)

Antal besök: 662