460963. LOCKASK, förgylld metall och porslin, Von Schierholz, Tyskland, 1900-talets första hälft.
Rik dekor i relief i form av förgätmigej och rosor. Genombrutna kantbårder i förgylld metall- Diameter 12,5 cm, höjd ca 9 cm.
Bruksslitage. Någon enstaka blomma med smärre kantnagg.