OTTO SANDER-HERWEG. Porträtt av AUGUST STRINDBERG.

45971. OTTO SANDER-HERWEG. Porträtt av AUGUST STRINDBERG.

Etsning signerad, 28 X 25 cm. Sannolikt utfört i Berlin efter ett fotografi av Strindberg taget 1907-1908. Jämför Alice Rasmussen: Strindbergsporträtt, sid 39-41.
Jugendram med bladverk.

Bladet något gulnat.

Gör en kostnadsfri värdering!

Jugendram med bladverk.

Bladet något gulnat.

Antal besök: 3 275