EDWARD HALD. vas/skål, glas, Orrefors, 1926, signerad.

459184. EDWARD HALD. vas/skål, glas, Orrefors, 1926, signerad.

Graverad och stiliserad dekor av geometriska mönster och blommor i vaser. Märkt "Orrefors. Hald. 457.26. R" (gravör möjligen Karl Rössler). Diameter ca 19. Höjd ca 22 cm.

Obetydligt ytslitage.

Edward Hald (1883–1980)

Gör en kostnadsfri värdering!

Obetydligt ytslitage.

Edward Hald (1883–1980)

Antal besök: 1 933