458854. FÅTÖLJ, "Vår fru", Carl Malmsten, O.H Sjögren, Tranås, 1900-tal.
Fåtölj med stomme i mahogny, fast klädsel samt stoppning, brickmärkt
Längd 72, sittdjup 52, höjd 98 cm.
Benställning med repor samt märken, tyg med slitage främst vid armstöden.