MAX WERNER (1879-1952). Bondgård i Schleswig-Holstein.
4587881. MAX WERNER (1879-1952). Bondgård i Schleswig-Holstein.
Max Werner (1879-1952), gård i Schleswig-Holstein, olja på kartong, signerad, ca. 62 x 76 cm, med ram ca. 71 x 85 cm
Max Werner studerade bland annat med Walter Leistikow vid Berlinakademin. Från 1906 bodde och arbetade han som frilansande konstnär i Reinbek nära Hamburg och bosatte sig senare i Neumünster. Hans arbete tillhör sen impressionism; han behandlade ofta det nordtyska landskapet.