Matsalsskåp i alm med 3 dörrar och 3 lådor i botten, intarsia i dörrarna bildandes dekorativa romber, räfflade lådfronter.
Höjd 128 cm, längd 173 cm, djup 46 cm.
Bruksslitage, smärre fanérskador, repor.