GLASSERVIS, 53 delar, möjligen Elis Bergh, Kosta, 1920/30-tal.

458324. GLASSERVIS, 53 delar, möjligen Elis Bergh, Kosta, 1920/30-tal.

Slipad och graverad dekor i "Junior"-stil. Oktagonal fot.
6 st rödvinsglas, höjd 11,7 cm.
10 st vitvinsglas, höjd 10 cm.
10 st ölglas, höjd 13,5 cm.
9 st starkvinsglas, höjd 7,2 cm.
9 st snapsglas, höjd 8,2 cm.
7 st selterglas, höjd 9,3 cm.

Bruksslitage. Ett rödvinsglas med nagg på fotens kant., ett vitvinsglas med smärre ojämnhet från tillverkningen vid mynningen, 3 st mindre glas med mikromärken vid kant.

Gör en kostnadsfri värdering!

10 st ölglas, höjd 13,5 cm.
9 st snapsglas, höjd 8,2 cm.
7 st selterglas, höjd 9,3 cm.

Antal besök: 709