FOLKDRÄKT, 3 delar. Ångermanland, 1900-tal. Strl. ca 40.

458152. FOLKDRÄKT, 3 delar. Ångermanland, 1900-tal. Strl. ca 40.

Folkdräkt med förkläde och sjal. Klänning fodrad med oblekt bomullstyg, knäppning med hyskor. Midjemått 78 cm, längd från axel 124 cm.

Bruksslitage, några lösa trådar vid nedre fåll.

Gör en kostnadsfri värdering!

Antal besök: 2 070