458150. FOLKDRÄKT, 2 delar. Ångermanland, 1900-tal. Strl. ca 40.
Folkdräkt med underblus. Klänning fodrad med oblekt bomullstyg, knäppning med hyskor. Midjemått 76 cm, längd från axel 123 cm.
Bruksslitage, några lösa trådar vid nedre fåll. Underblus med gulnad.