FOLKDRÄKT, 2 delar. Ångermanland, 1900-tal. Strl. ca 40.

458150. FOLKDRÄKT, 2 delar. Ångermanland, 1900-tal. Strl. ca 40.

Folkdräkt med underblus. Klänning fodrad med oblekt bomullstyg, knäppning med hyskor. Midjemått 76 cm, längd från axel 123 cm.

Bruksslitage, några lösa trådar vid nedre fåll. Underblus med gulnad.

Gör en kostnadsfri värdering!

Antal besök: 1 097