457855. SKÅLFAT, 3 st, Kraakporslin, sannolikt Ming dynasti, Kina, 1600-tal.
Dekor i form av fåglar och flodlandskap i underglasyrblått. Ett fat med ristad märkning på spegeln.
Diameter ca 23-24 cm.
Bruks-och åldersrelaterat slitage. Tillverkningsdefekter, sand i glasyren. Ett fat med smärre nagg.