SKÅLFAT, 3 st, Kraakporslin, sannolikt Ming dynasti, Kina, 1600-tal.

457855. SKÅLFAT, 3 st, Kraakporslin, sannolikt Ming dynasti, Kina, 1600-tal.

Dekor i form av fåglar och flodlandskap i underglasyrblått. Ett fat med ristad märkning på spegeln.
Diameter ca 23-24 cm.

Bruks-och åldersrelaterat slitage. Tillverkningsdefekter, sand i glasyren. Ett fat med smärre nagg.

Gör en kostnadsfri värdering!

Diameter ca 23-24 cm.

Antal besök: 936