61 band av totalt 70. Norstedts 1981-2013. Förlagsband med skyddsomslag.
Info verket.
Nationalupplagan av August Strindbergs Samlade Verk innehåller alla texter som Strindberg författat - skådespel, romaner, noveller, dikter, essäer, uppsatser och tidningsartiklar etcetera. Utgivningen inleddes 1981 med I vårbrytningen och Röda rummet. De sista textvolymerna, Ockulta Dagboken och Hemsöborna, utgavs 2012. Registervolymen innehåller nödvändiga hjälpmedel för att få överblick över de drygt 20 000 sidor Strindbergstext som publicerats i nationalupplagan. Volymen omfattar ett alfabetiskt register till alla delar i utgåvan, en innehållsförteckning till samtliga delar, alla baksidestexter samt en kort historik över utgivningen av Samlade Verk från starten på 1970-talet till 2013. 1 Ungdomsdramer I. 2 I vårbrytningen. 3 Ungdomsdramer II. 4 Ungdomsjournalistik. 5 Mäster Olof. 6 Röda Rummet. 7 Kulturhistoriska Studier. 8 Gamla Stockholm. 9 Svenska Folket I. 10 Svenska Folket II. 11 Tidiga 80-talsdramer (Gillets hemlighet, Lycko-Pers resa, Herr Bengts hustru). 12 Det nya riket. 13 Svenska öden och äventyr I. 14 Svenska öden och äventyr II. 15 Dikter på vers och prosa / Sömngångarnätter på vakna dagar / och strödda tidiga dikter. 16 Giftas I-II. 17 Likt och Olikt I-II samt uppsatser och tidningsartiklar 1884-1890. 18 Kvarstadsresan, Fabler och Societeten i Stockholm samt andra prosatexter 1880-1889. 19 Utopier i verkligheten. 20 Tjänstekvinnans son I-II. 21 Tjänstekvinnans son III-IV. 22 Han och hon. 23 Bland franska bönder. 24 Hemsöborna. 25 En dåres försvarstal. 26 Skärkarlsliv. 27 Fadren / Fröken Julie / Fordringsägare. 28 Kamraterna / Marodörer. 29 Vivisektioner / Blomstermålningar och djurstycken / Skildringar av naturen / Silverträsket. 30 Svensk-romanska studier. 31 I havsbandet. 32 Folk-komedin Hemsöborna / Himmelrikets nycklar. 33 Nio enaktare 1888-1892. 34 Vivisektioner II. 35 Naturvetenskapliga Skrifter I. Antibarbarus / Sylva Sylvarum / Jardin des Plantes. 36 Naturvetenskapliga Skrifter II. Broschyrer och uppsatser 1895-1902. 37 Inferno. 38 Legender. 39 Till Damaskus. 40 Vid högre rätt. 41 Folkungasagan / Gustav Vasa / Erik XIV. 42 Gustav Adolf. 43 Midsommar / Kaspers Fet-Tisdag / Påsk. 44 Dödsdansen. 45 Kronbruden / Svanevit. 46 Ett drömspel. 47 Karl XII / Engelbrekt. 48 Kristina / Gustav III. 49 Näktergalen i Wittenberg. 50 Klostret / Fagervik och Skamsund. 51 Ordalek och småkonst och annan 1900-talslyrik. 52 Ensam / Sagor. 53 Götiska Rummen. 54 Historiska miniatyrer. 55 Taklagsöl / Syndabocken. 56 Nya Svenska Öden. 57 Svarta Fanor. 58 Kammarspel. 61 Siste Riddaren / Riksföreståndaren / Bjälbo-Jarlen. 62 Abu Casems tofflor / Stora landsvägen. 63 Den världshistoriska trilogin / Dramafragment. 64 Teater och Intima teatern. 65 En blå bok I. 66 En blå bok II. 67 En blå bok III-IV. 68 Tal till Svenska Nationen / Folkstaten / Religiös Renässans / Tsarens Kurir. 69 Språkvetenskapliga Skrifter I. Bibliska Egennamn / Modersmålets anor / Sveriges Anor. 70 Språkvetenskapliga Skrifter II. Världs-Språkens Rötter / Kina och Japan / Kinesiska Språkets Härkomst. 71 Essäer, tidningsartiklar och andra prosatexter 1900-1912. 72 August Strindbergs Samlade Verk. Register.
Bruksslitage. Ej genomgånget.
Info verket.
Bruksslitage. Ej genomgånget.