4577755. EVA ENGLUND. VAS, glas, "Eldlek", Pukeberg, signerad Eva Englund 1966.
Rökfärgad, droppformad vas med överfångsteknik, infångad dekor och bubblor
Etikettmärkt: Pukeberg
Höjd: 31 cm
Diameter: 22 cm.
Mindre ytslitage, mindre repor, möjlig tillverkningsdefekt på insidan (nagg/materialbortfall), inga övriga anmärkningar.
Eva Englund (1937–1998)