MATSERVIS, 58 delar, porslin, "Irma", Rörstrand, 1900-talets första hälft.

457545. MATSERVIS, 58 delar, porslin, "Irma", Rörstrand, 1900-talets första hälft.

12 mattallrikar, diameter ca 24 cm.
12 djupa tallrikar, diameter ca 24 cm.
12 entrétallrikar, diameter ca 23 cm.
12 assietter, diameter ca 19 cm.
4 uppläggningsfat, längd ca 23-33 cm.
4 skålar, längd ca 20-26 cm.
Såsskål, höjd ca 10 cm.
Kanna, höjd ca 17 cm.

Bruksslitage. Krackelyr och missfärgningar. Några delar med nagg.

Gör en kostnadsfri värdering!

4 skålar, längd ca 20-26 cm.
Såsskål, höjd ca 10 cm.
Kanna, höjd ca 17 cm.

Antal besök: 855