VASER och SKÅLFAT, 3 delar, jugend, modell "612" och "697", P. Ipsens Enke, Danmark, tidigt 1900-tal.

456816. VASER och SKÅLFAT, 3 delar, jugend, modell "612" och "697", P. Ipsens Enke, Danmark, tidigt 1900-tal.

Röd/orange glasyr med dekor i relief i form av blad och bär.
2 st vaser, höjd 18,5 cm, diameter ca 15,5 cm.
1 st skålfat. diameter 28 cm.

Bruksslitage, krackelyr, invändig missfärgning.

Gör en kostnadsfri värdering!

1 st skålfat. diameter 28 cm.

Antal besök: 672