TAKLAMPA, glas, Orrefors, 1900-talets mitt. Höjd ca 70 cm.

455955. TAKLAMPA, glas, Orrefors, 1900-talets mitt. Höjd ca 70 cm.

Stamglas och dekorelement i klarglas. Kupa i frostat glas med slipad dekor. Dekor av bladverk och blommor. Tre ljuspunkter. Diameter ca 60 cm.

Ej funktionstestad. Ytslitage. Ett dekorelement saknas. Skador i form av sprickor och nagg förekommer.

Gör en kostnadsfri värdering!

Antal besök: 1 291