FOLKDRÄKT, Bohuslän, 1900-tal, 6 delar.

4559500. FOLKDRÄKT, Bohuslän, 1900-tal, 6 delar.

Livstycke i blått ylle med krabbasnår. Snörning och tryckknappar. Fodrad med bomull.
Överdel i bomull med trådknappar och hålsömmar.
Kjol i blått ylle. Knäppning med tryckknappar och hyskor.
Förkläde i vit bomull. Hålsöm och trådknapp.
Två par röda strumpor. Ull och bomull.

Uppskattad strl. 38-40.
Livstycke, längd axel-midja: 40 cm. Bystvidd: 94 cm.
Kjol, längd: 81 cm, midja: ca 75 cm.

Bruksslitage. Fläckar och mindre hål. Flertal hål i kjolen.

Gör en kostnadsfri värdering!

Uppskattad strl. 38-40.

Antal besök: 1 001