Fatets diameter 11,5 cm. Höjd 4,5 cm. Rikt dekorerad med bl.a. fåglar. Proveniens familjen Gyllich, bland annat ståthållare på Frederiksborgs slott.
Bruksslitage, smärre bucklor.