455515. HÅRSMYCKEN, sköldpadda, viktoriansk, 1800-tal.
Rikt skuren dekor med bladverk.
Exportförbud utanför EUs-gränser.
Proveniens familjen Gyllich, bland annat ståthållare på Frederiksborgs slott.
Skador på dekoren samt lagning.