SLAGBORD OCH TOLVSLÅSTOLAR, 3 delar, ådringsmålad fur, allmoge, 1800-tal.

455399. SLAGBORD OCH TOLVSLÅSTOLAR, 3 delar, ådringsmålad fur, allmoge, 1800-tal.

2 st stolar för husbonde och husfru, rygghöjd 92,5 - 95 cm.
1 st slagbord med 2 uppfällbara klaffar á 70 cm, längd 31,5 - 171,5 cm, bredd 102,5 cm, höjd 76,5 cm.

Bruks- och åldersrelaterat slitage, repor, märken, kvistål, sprickor, förstärkt med spikar.

Gör en kostnadsfri värdering!

Antal besök: 782