Med djupstoppad solfjäderformad rygg, resårstoppad sits, helklädd i mönstad originaltextil från tiden. Ben och sidokarmar med genombruten klassicerande dekor i alm.
Bredd 69, djup 85, höjd 86 cm.
Åldersrelaterat slitage och skador. Ställvis bristningar i sömmarna.